wolframové snubní prsteny

Co je karbid wolfram přesně je? Chemický prvek, známý také jako Wolfram má řadu úžasných vlastností. Ze všech známých kovů má wolfram nejvyšší bod tání a nejvyšší pevnost v tahu. To je extrémně odolný a velmi vzácný kov. Wolframové snubní prsteny však nejsou vyrobeny z čistého wolframu, ale z karbidu wolframu. Čistý wolfram je příliš obtížně opracovatelný, takže wolfram, který se používá pro průmyslové užití a na výrobu šperků je směsí několika prvků.

 

Karbid wolframu je vytvořen spojením wolframu a uhlíku. Výsledkem je velmi jemný prášek, který se smíchá s pojivem jako je nikl nebo kobalt.

 

Wolframové snubní prsteny mají mnoho vlastností čistého wolframu, vysoký bod tání,  vysokou pevnost v tahu. Je xtrémně odolný proti poškrábání a má typicky šedou barvu.
 

Snubní prsteny z wolframu jsou lehce tepelně a elektricky vodivé. Běžným mýtem je, že prsteny z wolframu nelze odstranit z prstu v případě mimořádných situací (úrazu apod.) Není to tak, lze je odstranit za pomocí speciálních nástrojů pro toto určených. (za pomocí svěráku, nebo pokud na prsten svisle umístěný na tvrdou podložku silně klepnete kladívkem)
 

Další charakteristickou vlastností je relativně vysoká hmotnost prstenů z wolframu
 

Jsou snubní prsteny z karbidu wolframu křehké?
 

Karbid wolframu je relativně křehký. To znamená, že v případě, že je na prsten vyvolán dostatečný tlak, praskne na rozdíl od prstenů ze zlata nebo platiny, které se poškodí deformací.

Snubní prsteny z kvalitního karbidu wolframu při běžném nošení neprasknou, pokud na prsten nebude vyvinuta skutečně extrémní síla nebo např. neupadnou z výšky na tvrdou podložku (dlažbu apod.) Například muži pracující v průmyslu, při obrábění kovů nebo často manuálně manipulující s těžkými náklady s si právě z těchto důvodů volí snubní prsteny z wolframu, jsou takřka nepoškoditelné.
 

Nevýhody a nevýhody prstenů z karbidu wolframu
 

Výhody:

  • Vysoká tvrdost
Zajišťuje to, že jsou wolframové snubní prsteny prakticky nepoškrabatelné
  • Nepůsobí alergie

Wolframové šperky jsou vyrobeny ze směsi karbidu wolframu a pojivy niklu. Zatímco nikl obsažený v bižuterijních slitinách může u některých lidí způsobovat alergie, množství niklu v karbidu wolframu je velmi nízké a navíc úzce spojené s jinými atomy. Riziko alergie je tak velmi nízké.

  • Dostupné ceny

V porovnání se snubními prsteny zlata šperky lze wolframové snubní prsteny pořídit za velmi dostupné ceny

 

Nevýhody:

  • Nelze měnit velikost prstenů

Prsteny z wolframu nelze dodatečně upravovat (zmenšovat, zvětšovat)

  • Dražší rytina

Rytinu do snubních prstenů lze zhotovit pouze za pomocí speciálního typu laseru. Cena rytiny je tedy vyšší je do běžných kovů (zlata, stříbra, oceli nebo titanu)

  • Relativně křehký

Prsteny z wolframu nejsou nezničitelné, jsou pouze nepoškrabatelné, ale jejich tvrdost je jako u jiných tvrdých materiálů jako je např. diamant nebo keramika vyvážena relativní křehkostí. Pokud jsou prsteny trvale nošeny není třeba se obávat této jejich vlastnosti. Pokud se rozhodnete prsten odkládat např. při práci nebo před spaním je třeba pečlivě dbát na to aby Vám prsten neupadl na tvrdou podložku (dlažbu apod.)  V takovém případě může dojít k poškození prstene (rozlomení nebo vyštípnutí)

 

Používáme cookies
Chceme neustále zlepšovat naše produkty a služby. K tomu potřebujeme váš souhlas k práci s cookies. Umožníte nám to? Více zde