Až na věky věků aneb jak pečovat o snubní prsten a jak jej pojistit

Kategorie: Snubní prsteny|28. 8. 2023|Doba čtení: 8 minut

Snubní prsten je od nepaměti symbolem nekonečné lásky a vzájemného spojení mezi partnery. Výběr toho pravého (a nejen prstenu) dá člověku zabrat. Proto by jeho navléknutím na prsteníček při svatebním obřadu starost o něj končit neměla. Recept na to, aby vám vztah vydržel do konce života, sice nemáme. Nicméně vám přinášíme rady, jak pečovat o snubní prsten, aby vám navěky vydržel alespoň ten. A samozřejmě máme ještě i něco navíc! Ve druhé části článku se zaměříme to, jak drahý prsten pojistit. Protože kdo je připraven, není překvapen.

symbol lásky
Snubní prsten je od pradávna symbolem lásky mezi partnery

3 důvody, proč pečovat o snubní prsten

Ještě než přejdeme k samotné péči o snubní prsten, je vhodné zaměřit se na její důležitost. Správnou a pravidelnou péčí totiž zajistíte, aby vás prsten provázel šťastnými vzpomínkami po zbytek života. Dalo by se říci, že existují 3 hlavní důvody, proč byste ji neměli podceňovat.

1) Estetické

Během nošení se na šperky usazují nečistoty, mastnota, pot, kosmetika a další nežádoucí látky. Pravidelné čištění pomáhá odstranit tyto nánosy a obnovit ztracený lesk a krásu šperku.

2) Praktické

Nežádoucí látky, které jsme zmínili v předchozím bodu, mohou navíc poškrábat povrch šperku a být dokonce i příčinou ztráty kamenů. Pravidelné čištění snižuje riziko poškození šperku a prodlužuje jeho životnost.

3) Symbolické

Jak jsme již zmínili, snubní prsten má symbolický význam jako znamení lásky a oddanosti. Jeho pravidelné čištění tak může sloužit jako jakási metafora úcty vůči partnerovi a péče o váš společný vztah.

5 kroků ke správné péči o snubní prsten

1) V pravidelnosti je síla

Ať už je váš snubní prsten vyrobený ze zlata, stříbra nebo jiného materiálu, pravidelné čištění je základ. Určitě si říkáte, jak často byste měli prsten tedy čistit, že ano? Frekvence závisí na mnoha faktorech, jako je typ materiálu, povrchová úprava prstenu, váš životní styl a prostředí, ve kterém prsten nosíte. V průměru byste však měli čistit snubní prsten jednou za měsíc. Pokud ho ale nosíte denně a je více vystaven nečistotám, můžete ho čistit i častěji.

2) Doma čistěte opatrně

Pro domácí čištění zvolte měkký hadřík namočený v teplé vodě s trochou mýdla. Poté jím jemně očistěte prsten a následně jej důkladně opláchněte čistou vodou. Nebo rovnou vyzkoušejte naše připravené čisticí sety, které jsou přesně určené pro druh materiálu vašeho prstenu. Naopak se vyhněte použití abrazivních čistících prostředků, které by mohly povrch prstenu poškrábat.

3) Svěřte prsten odborníkovi

Odborné čištění snubního prstenu byste měli provádět méně často než běžné domácí čištění. Ideálně byste prsten měli nechat odborně vyčistit jednou až dvakrát ročně. A to zejména pokud má váš prsten matný povrch, rytiny nebo jiné úpravy vyžadující speciální postup čištění. Odborné vyčištění zajistí zlatník nebo specialista na šperky, kteří mají potřebné znalosti a vybavení pro šetrné čištění a údržbu šperků. Kromě bezpečného vyčištění prstenu umí odborníci také:

  • odstranit drobné nečistoty, které byste doma nemuseli postřehnout,
  • navrátit mu původní vzhled,
  • zkontrolovat jej,
  • rovnou opravit apod.
zlatnictví
Snubní prsten nechte odborně vyčistit u zlatníka jednou až dvakrát ročně

4) Noste prsten s opatrností

Některé materiály jsou odolnější (např. chirurgická ocel, titan), jiné jsou naopak náchylnější k poškrábání, poškození, ztrátě lesku nebo dokonce zlomení (např. stříbro, zlato). Je však důležité si uvědomit, že žádný z materiálů není nezničitelný. Bez ohledu na materiál proto doporučujeme při každodenním nošení dodržovat několik zásad:

  • sundávejte si prsten při sportu nebo fyzicky náročné práci,
  • sundávejte si jej při práci s chemickými prostředky nebo použijte ochranné rukavice,
  • vyvarujte se kontaktu prstenu s parfémy nebo kosmetickými produkty,
  • pokud možno, vyhněte se nárazům,
  • vyhněte se nošení prstenu v blízkosti otevřeného ohně, v sauně, horké parní lázni apod.

5) Uložte prsten na bezpečné místo

Ve chvílích, kdy nebudete prsten nosit, ho nezapomeňte uložit na suché, tmavé a hlavně bezpečné místo. Vložte jej do sáčku (např. ze sametu, bavlny, organzy nebo plastu) či krabičky a následně uložte do šperkovnice nebo sejfu. Takto zabráníte nejen poškození prstenu, ale také jeho ztrátě. Tímto se dostáváme ke druhé části našeho článku.

prsten v krabičce
Ukládejte prsten do krabičky, aby se nepoškrábal nebo nezničil

Pojištění šperku v 5 krocích

Nečekané události se mohou stát každému. Šperky mohou být ztraceny, ukradeny nebo poškozeny během každodenních aktivit. Každý šperk má také nejen finanční hodnotu, ale také hodnotu sentimentální, kterou čísly nelze vyjádřit. Díky pojištění budou vaše šperky v bezpečí a vy v klidu. Budete tak schopni zachovat jejich výjimečnost pro budoucí generace.

1) Zjistěte skutečnou hodnotu šperků

Před tím, než začnete hledat pojištění, je důležité znát skutečnou hodnotu svých šperků. To může zahrnovat vyjádření od nezávislého profesionálního hodnotitele nebo ocenění od zlatníka. Tato informace vám pomůže určit potřebné krytí. Výše pojistného se totiž bude odvíjet od pojistné částky. Nezapomeňte si také šperk detailně nafotit, což urychlí výsledný proces v případě poškození, ztráty, krádeže apod.

2) Kontaktujte svého pojišťovatele

Dále doporučujeme kontaktovat vašeho stávajícího pojišťovatele, u kterého již nějaký druh pojištění máte. Zjistěte, zda se mohou do stávajícího pojištění zahrnout také šperky. Některé druhy totiž umožňují přidat krytí i na cenné věci.

3) Vyhledejte pojišťovny specializující se na šperky

Pokud vaše pojišťovna službu nenabízí, vyhledejte specializované pojišťovny, které se zaměřují přímo na pojištění šperků a jiných cenností. Tyto společnosti mohou obvykle poskytují širší a specifické krytí pro šperky.

4) Detailně i projděte podmínky pojištění

Před uzavřením pojistky si důkladně prostudujte podmínky pojištění. Zjistěte, jaké situace jsou zahrnuty (např. ztráta, krádež, poškození apod.) a jaké jsou případně výjimky (nemusí se vztahovat např. na neopatrné zacházení, živelní události, přirozené změny šperků apod.). Porovnejte nabídky různých pojišťovacích společností a zvažte, která nabídka je pro vás nejvhodnější. Nejde jen o cenu, ale také o pokrytí, podmínky, limit na výši náhrady a další faktory.

5) Seznamte se s postupem při ztrátě nebo poškození šperku

Mějte jasno v tom, jak postupovat v případě, že dojde k nečekané události. Zjistěte, jaké jsou požadavky na ohlášení události a jak celý proces pro náhradu škody vlastně vypadá. Před uzavřením smlouvy je nutné, abyste znali všechny odpovědi na vaše otázky, které vás v souvislosti s touto problematikou napadnou. Nikdy neuzavírejte smlouvu, o které máte jakékoliv pochybnosti.

Pokud si nejste jisti, jak přesně postupovat, můžete se obrátit na nezávislého pojišťovacího zprostředkovatele. Tito profesionálové mají široký přehled o různých druzích pojištění a mohou vám pomoci najít nejlepší možnost pro pojištění vašich šperků.

pojištění šperků
Před sjednáním pojištění snubního prstenu porovnejte nabídky pojišťoven

Ve světě šperků se nám naskýtá spousta příležitostí k vyjádření naší lásky, individuality a jedinečnosti. A právě každý snubní prsten nese svůj vlastní příběh. Proto je tak důležité pečovat o tyto krásné a cenné kousky, abychom si mohli uchovat jejich nádherný lesk a význam na mnoho dlouhých let. Vzhledem k jeho finanční a emocionální hodnotě bychom také neměli zapomínat na jeho pojištění. Jedině tak si zajistíte klid a jistotu, že v případě nečekané události budou vaše vzácné klenoty chráněny.

Snubní prsten je investice na celý život

Další články v magazínu

Novinky, o kterých musíte vědět

Používáme cookies
Chceme neustále zlepšovat naše produkty a služby. K tomu potřebujeme váš souhlas k práci s cookies. Umožníte nám to? Více zde