Na jakém prstu nosit zásnubní a snubní prsten aneb od variant tradičních až po odvážné

Kategorie: Snubní prsteny|27. 7. 2023|Doba čtení: 7 minut

Z čistě teoretického hlediska symbolizuje prsten (a to ať už snubní nebo zásnubní) od nepaměti nekonečnou lásku a oddanost vůči partnerovi. Z hlediska praktického však vyvstává typicky nerudovská otázka: kam s ním? A nejen ta! Hlavou se může honit několik dalších. Mohu nosit zásnubák na prostředníčku? Nebo snad na ukazováčku? Nepřináší to náhodou smůlu? A co s ním, až vstoupí do hry i snubní prsten? Nejen na tyto otázky vám v tomto článku přinášíme odpovědi.

Na jakém prstu nosit zásnubní prsten?

Zásnubní prsten je nedílnou součástí žádosti o ruku. Při ní ho navléká muž své partnerce tradičně na prsteníček levé ruky. Ve finále ho však žena může nosit různými způsoby. Obecně existují 4 varianty. Pojďme si jednotlivé z nich rozebrat.

1) Pro milovníky tradic

Jak jsme již zmínili, tradiční místo pro nošení prstenů je na prsteníčku levé ruky. Tento zvyk má své kořeny až v starověkém Egyptě, kde se věřilo, že právě tento prst je spojen se srdcem pomocí tzv. veny amoris neboli žíly lásky. Jedná se tedy o jakousi symboliku lásky k partnerovi. Vzhledem k tomu, že cca 90 % lidí na světě jsou praváci, nesmíme zapomenout ani na praktickou stránku věci. Pravá ruka bez prstenu tak může zůstat volná pro každodenní činnosti.

2) Pro zastánce klasiky

V antickém Řecku a Římě se naopak prsteny nosily na prsteníčku pravé ruky. Takto byly považovány za symboly věrnosti a spojení mezi dvěma lidmi. V některých současných kulturách, jako například v některých zemích Evropy nebo v pravoslavných církvích, toto klasické místo zůstalo oblíbeným pro zásnubní prsten až dodnes. Výhodou je, že prsteníček levé ruky zůstane volný a během svatebního obřadu vám na něj váš partner navlékne prsten snubní.

prsten na levé ruce
V některých zemích Evropy se zásnubák nosí na pravém prsteníčku

3) Pro modernisty

V poslední době se objevují nové trendy, které přináší svěží perspektivu na nošení zásnubních prstenů. Někteří lidé volí možnost nosit prsten na jiném prstu než prsteníčku, což může mít různé symbolické významy. Například nošení zásnubáku na ukazováčku může vyjadřovat jedinečnost a individualitu, na prostředníčku symbolizovat stabilitu a rovnováhu, ale na druhou stranu také upozorňování na vlastní ego a moc. Malíček má zase ztělesňovat originalitu. Každopádně pravda může být daleko prostší. Může to být jen otázka zvyku, nechuť či dokonce nemožnost upravit si prsten na požadovanou velikost prstu.

4) Pro odvážné

Pokud hledáte ještě více odvážné a neobvyklé možnosti, můžete zvážit umístění zásnubního prstenu na jiných částech těla. Bude se vyjímat třeba na náušnicích, náramku nebo řetízku. Že je to příliš neobvyklé? Jen si vzpomeňte na seriál Sex ve městě, ve kterém Carrie nosila zásnubní prsten od snoubence Aidena navlečený na řetízku s tím, že takto ho měla blíže srdci. Ačkoliv jim láska na filmovém plátně nakonec nevydržela, zdá se, že tento nápad se celkem ujal. Vytváří totiž unikátní a výrazný look a zároveň připomíná symbol lásky a oddanosti.

zlatý prsten na řetízku
Aby byl prsten nejblíže k srdci, můžete ho navléci na řetízek

Jak zkombinovat nošení zásnubního a snubního prstenu?

Na rozdíl od zásnubního prstenu, který nosí výhradně jen žena, se snubní prsteny pořizují v páru a během svatebního obřadu si je partneři vymění. Jak jsme již zmínili, snubní prsten by se měl navléci na levý prsteníček. Kde však po svatbě nosit zásnubní a kde snubní prsten? Pojďme se podívat na 4 základní možnosti.

1) Oba prsteny na levém prsteníčku

V současné době lidé tíhnou k nošení prstenů společně na jednom prstu, které tak spolu tvoří dokonalý pár. Pokud se jedná o vaši preferenci, popřemýšlejte o designu snubních prstenů, aby ve finále k sobě zásnubák a snubák ladily a vzájemně se doplňovaly. Vrátíme-li se k tradici ze starověkého Egypta, měl by se na kořeni prstu nosit nejprve snubní prsten, který tak bude blíže k srdci, a na něm prsten zásnubní. Může to být však i naopak v pořadí, v jakém jste prsteny dostali.

snubní prsteny na rukou
Prsteny pod sebou jsou oblíbenou variantou jejich nošení

2) Snubní a zásnubní prsten na prstech vedle sebe

Zásnubní prsten můžete přesunout na prostředníček nebo malíček vedle snubního prstenu. Takto těsně vedle sebe vám budou připomínat, že k sobě patří stejně jako vy a váš vyvolený. Navíc tím elegantně vyřešíte problém v případě toho, že partner neodhadnul vaši velikost (protože nečetl náš článek) a zásnubák je větší nebo naopak menší.

3) Snubní na levém prsteníčku, zásnubní na pravém

Před svatebním obřadem bývá zvykem zásnubní prsten přesunout z levého prsteníčku na pravý. Na rozdíl od předchozích variant takto oba prsteny nejen vyniknou, ale zároveň se o sebe nebudou odírat. Je vhodná také pro ty, kteří mají prsteny v diametrálně odlišném stylu nebo šířce a jejich kombinace na jednom prstu by proto nevypadala hezky.

4) Nošení jen snubního prstenu

Spousta žen má tendenci po svatbě uložit zásnubní prsten do šperkovnice. A to převážně z praktického hlediska. Oproti snubního prstenu bývá většinou osazen větším kamenem, který může znesnadňovat každodenní běžné činnosti. Ale není škoda odložit prsten, s jehož výběrem si váš partner dal tu práci?

zásnubní prsteny kytice
Výsledná kombinace nošení prstenů je ve finále jen na vás

Závěr

Na závěr je důležité zmínit, že neexistuje jednoznačně správný způsob nošení zásnubního a snubního prstenu. Výsledná kombinace je individuální volbou a záleží na osobním stylu, pohodlí a estetických preferencích. Nejdůležitější je, aby tyto šperky představovaly lásku a slib mezi vámi a vaším partnerem a aby právě vám přinášely radost a štěstí.

Jak nosit snubní a zásnubní prsteny je na vás

Další články v magazínu

Novinky, o kterých musíte vědět

Používáme cookies
Chceme neustále zlepšovat naše produkty a služby. K tomu potřebujeme váš souhlas k práci s cookies. Umožníte nám to? Více zde