Na velikosti záleží aneb jak zjistit správnou velikost prstenu

Kategorie: Svatba|30. 7. 2023|Doba čtení: 7 minut

Určitě to znáte – chtěli byste překvapit drahou polovičku krásným šperkem v podobě prstenu a právě v té chvíli nastává zásadní problém. Výběr jeho velikosti. Nejednoho z nás jistě právě tento aspekt odradí. Díky našemu článku už nemusíte obdarovaného ochudit o moment překvapení. Ať už hodláte obdarovat někoho jiného nebo sebe prstenem, prozradíme vám, jak spolehlivě vybrat jeho správnou velikost.

Velikost prstenu a prstu

Vyjadřuje obvod prstu v milimetrech. Například velikost prstenu 52 znamená, že prsten má vnitřní obvod 52 mm. Věděli jste, že nejběžnější dámské velikosti jsou 52 až 57 mm, u mužů pak 60 až 63 mm? Dávejte si však pozor - existují různé varianty číslování! Níže přikládáme přehlednou tabulku velikosti prstenů s evropským číslováním.

Tabulka velikostí prstenů
Tabulka evropských velikostí prstenů podle jejich vnitřního průměru

Metody měření velikostí

Měřidlo EURO2

Velikost prstenu můžete i v domácím prostředí změřit s poměrně velkou přesností za použití praktického plastového měřidla EURO2, díky němuž velmi jednoduše určíte velikost vašeho prstu. Jak na měření s tímto měřidlem? Protáhnutím konce pásky sponou vytvoříte uzavřený kroužek, který navléknete na zvolený prst (šířka jednotlivých prstů se samozřejmě liší). V nejširším místě prstu (obvykle kloub) měřák utáhněte tak, aby seděl a šlo ho s menšími obtížemi sundat. V zobrazovacím okénku si poté můžete přečíst naměřenou velikost prstenu (obvod prstu v mm)

Měřidlo Euro 2
Měřidlo EURO2 je přesným nástrojem pro měření velikosti prstenů

Měrné kroužky

Další praktickou pomůckou ke zjištění velikosti jsou měrné kroužky, které se často využívají i v rámci profesionálního měření. Měrné kroužky slouží pro poměrně přesné měření velikostí prstů. Jak na to? Je to jednoduché – pomocí širokého portfolia kroužků snadno vyberete takový, který vám bude velikostně nejvíce vyhovovat. Podle zjištěné velikosti posléze vyberete odpovídající velikosti prstýnku.

Obě zmíněné pomůcky můžete zakoupit i u nás v sekci šperkařské pomůcky. Mějte však stále na paměti, že nejpřesnějšího měření se dočkáte výhradně u samotného šperkaře v kamenné prodejně šperků.

Profesionální měření velikosti u šperkaře

Pokud stále máte pochybnosti ohledně velikosti prstenu, neváhejte se poradit s odborníkem. Jedná se totiž o nejpřesnější způsob zjištění velikosti prstenu. Místní zlatnictví nebo specializované obchody se šperky mají zkušené zaměstnance, kteří vám poradí s výběrem správné velikosti. Profesionálové mají nástroje a techniky, které jim umožňují přesně změřit velikost prstu a poskytnout vám doporučení. Při prodeji se obvykle zkouší přímo jednotlivé prsteny a následně se zjišťuje velikost za pomocí měrného trnu.

Níže pro vás máme názorné ukázky profesionálních metod a nástrojů pro určení velikosti prstenů, které jsou velmi přesné a používané profesionálními šperkaři. Mezi ně patří také mikrometry, kalibrovaná měřidla, kroužkové sady apod.

Meření velikostí prstenů


Měřidla šperků
Další profesionální nástroje pro měření velikosti prstenů

Tajné měření prstenu

Nyní se zaměříme na metody, jak někoho obdarovat prstenem, aniž by o dárku věděl. Moment překvapení a správná velikost tak budou nezapomenutelným zážitkem. Vzhledem k tomu, že každý prst je jinak široký, dávejte si pozor, abyste vybrali prsten na správnou ruku i prst. A to platí zejména při koupi prstenu zásnubního, který se tradičně nosí na levém prsteníčku. Některé z následujících postupů vám sice možná vyvolají úsměv na tváři, nicméně skutečně fungují!

1. Půjčte si prsten ze šperkovnice

„Vloupejte“ se do šperkovnice a vypůjčte si jeden z prstenů a vydejte se ho změřit do klenotnictví. Případně si na papír obkreslete jeho obvod a změřte jej. Průměrem zjistíte, o jakou velikost se jedná.

Tabulka velikostí dle rozměrů
Naměřeným průměrem snadno zjistíte velikost prstenu

2. Nabídněte vyčištění šperků

Jestliže se bojíte, že by vás dotyčný mohl přistihnout při činu, navrhněte mu, že byste si nechali šperky odborně vyčistit. A při té příležitosti byste rovnou nechali změřit velikost prstenu.

3. Nenápadně vyzvídejte

Můžete se nenápadně vyptávat, jakou má budoucí obdarovaný člověk velikost prstu pod záminkou, že se chystáte někomu jemu podobnému šperk pořídit. Jestliže však nechcete vzbudit podezření, poptejte se nejlepšího kamaráda, sourozence nebo rodinných příslušníků toho, kdo bude prsten nosit.

4. Změřte prst dotyčného ve spánku

Jestliže dotyčného ze spánku nemá nic šanci probudit, můžete vyzkoušet změření jeho prstu pomocí papírového proužku nebo provázku. Omotejte jej okolo zvoleného prstu tak, aby nebyl utažený a fixou označte jeho konec. Poté stačí proužek nebo provázek natáhnout a změřit. A voila - máte obvod prstu.

5. Důvtipem ke správné velikosti

Vymyslete si historku třeba o tom, že kolegyně má velmi široké prsty, že váš kamarád shání prsten pro svoji přítelkyni a při té příležitosti se jen tak mimochodem zeptejte na velikost prstů osoby, kterou hodláte prstenem potěšit. Nebo se zeptejte, jestli mají velikosti prstenů stejné označení jako oblečení apod. Na něco už rozhodně přijdete.

Tipy na závěr

Pokud se bude naměřená velikost nacházet mezi velikostmi, nic nezkazíte, když koupíte velikost větší. Zkuste být při měření opravdu co nejpřesnější. Některé typy prstenů (např. keramické, asymetrické, s více kameny po obvodu apod.) se velmi špatně upravují nebo úprava velikosti dokonce ani není možná.

Jestliže si nejste jistí, vyberte tenčí prsten, který obvykle sedí lépe než široký. Velikost prstů závisí na denní době (po ránu bývají nateklejší), ale také na dalších faktorech jako je roční období, nemoc, těhotenství apod. Zaměřte se také na vzhled kloubů prstů. Někteří lidé je totiž o hodně širší než prsty samotné. V tom případě je nutné pořídit prsten větší, aby mohl přes kloub projít.

Raději větší než menší prstýnek, který můžete snáze upravit

Další články v magazínu

Novinky, o kterých musíte vědět

Používáme cookies
Chceme neustále zlepšovat naše produkty a služby. K tomu potřebujeme váš souhlas k práci s cookies. Umožníte nám to? Více zde