Jak vybrat snubní prsten: 10 kroků k nalezení symbolu lásky na celý život

Kategorie: Snubní prsteny|25. 7. 2023|Doba čtení: 15 minut

Při svatebních přípravách je výběr snubních prstenů jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které budoucí manželé musí udělat. Svatební dort se dříve nebo později sní, make-up se smyje, svatební šaty a oblek se svléknou. Ale snubní prsteny budete nosit na svých prstech každý den, v ideálním případě až do konce svých životů. Navíc tyto šperky mají zvláštní symboliku, jelikož představují nekonečnou lásku, oddanost a slib manželství. Proto je zásadní vybrat takové prsteny, které odpovídají vašim individuálním preferencím a životnímu stylu. V tomto článku vám představíme 11 kroků, které vám pomohou při výběru snubních prstenů tak, abyste mohli najít ty pravé, které budou odrážet vaši jedinečnou lásku a budou trvalou vzpomínkou na váš svatební den.

Význam snubních prstenů jako symbolu lásky a manželství

Abychom uměli pochopit důležitost významu snubních prstenů, je nutné se vrátit do minulosti. Prsteny odpradávna symbolizují závazek, spojení, věrnost, jelikož tvar kruhu představuje jakési nekonečno. Tradice snubních prstenů sahá do dob zhruba 2 000 let př. n.l. Už tehdy se ve Starověkém Egyptě nosily prsteny ze zlata, stříbra nebo slonoviny na prsteníčku levé ruky. Věřilo se, že tímto prstem prochází „vena amoris“ neboli „žíla lásky“, která tak přímo spojuje srdce s prstenem. V antickém Římě se snubní prsteny kromě prsteníčku nosily také na palci. Věřilo se, že je tak manželství uchráněno před zlými duchy. Křesťanství tradici výměny snubních prstenů během svatebního obřadu přijalo v 9. století. Dodnes prsteny symbolizují svazek mezi mužem a ženou.

par na lavicce s prsteny
Nezapomeňte, že snubní prsteny vás budou provázet po celý život

Výběr snubních prstenů krok za krokem

Co se snubních prstenů týče, trh nabízí nepřeberné množství materiálů, tvarů, velikostí a člověk aby se v tom zmatku vyznal. Náš 10 krokový přehledný rádce vám pomůže zjistit, který z nich bude pro vás ten pravý.

1. krok - stanovte si finanční rozpočet

Před začátkem hledání snubních prstenů je vhodné ujasnit si, jakou částku chcete do prstenů investovat. Snubní prsteny se nachází v široké škále, od těch cenově dostupných až po luxusní dražší kusy. Vyfiltrujte si tak prsteny, které odpovídají vašemu rozpočtu. Počítejte s tím, že jednorázovou investicí do prstenů investice do péče o ně však nekončí. Aby prsteny vydržely v dobré kondici, je třeba čas od času zaplatit za údržbu a případné opravy. Některé materiály navíc vyžadují pravidelné čištění. Ujistěte se, že jste připraveni nést tyto náklady.

Výhody investice do kvalitních prstenů

Ačkoliv často bývá rozpočet na svatbu omezený, na prstenech by se šetřit nemělo. Naopak. Zajímejte se o hodnotu šperků z dlouhodobého hlediska. Snubní prsteny z odolných a dražších materiálů mají tendenci si udržet svou hodnotu v průběhu času. Pokud se nakrásně rozhodnete v budoucnu svůj prsten prodat nebo vyměnit, kvalitní materiály a precizní řemeslné zpracování mohou vést k vyššímu odbytu a ceně.

2. krok - vybírejte prsteny s dostatečným časovým předstihem

Po zakoupení snubních prstenů se může ukázat, že je třeba provést určité úpravy. Například prsten může potřebovat zúžení, rozšíření, změnu profilu nebo přidání vzácných kamenů. S delší dodací lhůtou musíte samozřejmě počítat hlavně v případě, že si budete chtít nechat prsteny vyrobit na míru. Je tedy důležité zvážit časový rámec pro tyto úpravy a zajistit si dostatečný časový prostor před svatbou. Obecně se má za to, že ideální doba pro výběr prstenu je minimálně dva měsíce před termínem svatby. Obraťte se na zlatníka nebo šperkaře, který vám může poskytnout informace o odhadovaném čase potřebném k výrobě nebo úpravě prstenů.

3. krok - otevřeně si promluvte o individuálních preferencí

Rozhovor s partnerem o představách je dalším důležitým krokem při výběru těch pravých snubních prstenů. Ujistěte se, že se oba cítíte zapojeni do procesu rozhodování. Diskutujte o různých možnostech a případně hledejte kompromisy, abyste našli prsteny, které oba budete milovat. Pokud se nemůžete shodnout, vyberte si prsten čistě jen podle vašeho vkusu. Už dávno totiž neplatí, že by měly být stejné, ale mělo by je spojovat něco, aby z nich šlo poznat, že tvoří(te) pár (např. barva, tvar, gravírování apod).

4. krok - zamyslete se nad stylem a designem

Zjistěte, zda preferují klasický, moderní, jednoduchý nebo zdobený design. Pokud již jeden z partnerů nosí jiný prsten (např. zásnubní prsten), diskutujte o tom, jak lze snubní prsten sladit nebo kombinovat s tímto existujícím prstenem. A to především pokud se chystáte nosit zásnubní prsten společně se snubním na jednom prstu.

Prsten-zlato-kameny
Zamyslete se nad stylem i designem prstenu

5. krok - zvolte vhodný materiál

Ujasněte si, zda budete chtít tradiční oblíbené kovy (stříbro, ocel, titan apod.) v kombinaci s dekorativními prvky (diamanty, drahé kameny, perličky apod.) nebo vyzkoušíte netradiční materiály (dřevo, karbon, keramika apod.). Přinášíme vám přehled, jaká pro a proti můžete od nejčastěji používaných materiálů čekat.

Stříbro

Stříbro bývá oblíbené zejména pro svou cenovou dostupnost. Stříbrné prsteny jsou poměrně lehké a pohodlné na nošení. Stříbro je měkčí než zlato nebo platina, a proto je náchylnější k poškrábání a opotřebení. Někdy má také tendenci černat, proto stříbro vyžaduje pravidelné čištění a péči, aby si udrželo svůj lesk.

Ocel

Ocelové prsteny jsou velmi oblíbené pro svou nízkou cenu. Šperky jsou odolné vůči poškrábání, opotřebení a oxidaci. Ocel se vyznačuje svou vysokou odolností a pevností. Je tedy méně náchylná na deformace. Bohužel tato výhoda je zároveň i mínusem. Ocel se totiž velmi špatně upravuje nebo opravuje, proto může být do budoucna s ocelí obtížnější manipulovat.

Titan

Titan je lehký a hypoalergenní kov. Je velmi odolný vůči poškrábání a opotřebení a nevyžaduje zvláštní péči. Titanové prsteny jsou také cenově dostupné. Podobně jako ocel ani titan nelze tak snadno opravit. Může být také obtížné najít široký výběr designů a stylů.

Keramika

Keramické prsteny svým neotřelým vzhledem zaujmou na první pohled. Keramika je lehká a neztrácí svůj lesk. Je hypoalergenní a nabízí možnost různých barevných provedení. Také keramické prsteny jsou cenově dostupné. Mějte však na paměti, že je tento materiál křehčí než kovy a tudíž je nutné s ním zacházet opravdu opatrně. Při tvrdém nárazu má tendenci praskat nebo se lámat.

6. krok - zamyslete se nad šířkou prstenu

Při výběru vhodné šířky snubního prstenu je třeba zvážit několik faktorů. Nejprve zohledněte šířku prstů a velikost rukou. V tomto případě platí jednoduchá přímá úměra - čím jsou ruce a prsty širší, tím by taky měl být širší prsten a samozřejmě naopak. Ženy proto dávají přednost tenčím prstenům zatímco muži raději volí širší verzi. Mějte na paměti, že širší prsten může být cítit na prstu jinak než tenčí prsten. Standardně se prsteny vyrábí v tloušťce od 2 do 7 mm.

7. krok - vyberte si vhodný profil prstenu

Tvaru obroučky se obecně označuje jako jeho profil a lze jej rozlišit průřezem prstenu. Ten je důležitý nejen z estetického hlediska, ale také ovlivňuje to, jak se prsten nasazuje, sundává a jak pohodlné je jeho nošení. Profilů je celá řada, představujeme vám výhody a nevýhody nejčastějších z nich.

Komfortní

Jak už ale název napovídá, komfortní typ s mírně zaoblenou vnitřní částí a vypouklou vnější ploškou nabízí nejpohodlnější řešení. Díky zaoblenému profilu se snadno nasazuje a sundává. Nemusíte se tak obávat, že by prsten uvízl na kloubu. Je proto vhodný pro ty, kteří s celodenním nošením prstenu nepočítají. Zaoblené hrany prstenu také snižují tlak a tření na prst, což je zvláště důležité pro ty, kteří mají citlivou kůži. Pokud však preferujete výraznější a výraznější design, může vám tento typ prstenu připadat příliš jednoduchý. Také zde může zbýt méně prostoru na případné zdobení prstenu.

Plochý

Typ s mírně zaoblenou vnitřní částí a rovnou vnější ploškou působí svrchu jako by měl ostré hrany. Kvůli minimalistickému vzhledu je oblíbený především mezi těmi, kteří preferují jednoduchost a čisté linie. Plochý profil prstenu navíc poskytuje dostatek prostoru pro zdobení a personalizaci. Můžete si vybrat různé vzory, textury, drahokamy nebo jiné dekorativní prvky, které prstenu dodají jedinečnost. Rovné hrany plochého profilu však mohou být náchylnější k poškrábání a opotřebení než zaoblené profily.

Kulatý

Kulatý profil prstenu je velmi tradiční a klasický a mezi páry velmi oblíbeným. Jeho jednoduchý a elegantní vzhled je často spojován s trvalou krásou a elegancí. Je to skvělá volba pro ty, kteří chtějí nosit prsten bez nepohodlí. Kruhový průřez se však hodí pro prsteny úzkých provedeních okolo 2 mm. Širší verze by totiž nepůsobila hezky. Z toho důvodu je prostor pro zdobení prstenu značně omezený.

Půlkulatý

Jedná se o tradiční typ profilu, jehož rovná vnitřní část a vypouklá vnější ploška lépe přilne k prstu a minimalizuje se tak tlak a tření na kůži. Díky zaobleným hranám půlkulatého profilu je méně pravděpodobné, že by se prsten zachytil nebo způsobil nepohodlí při nošení. Tento profil minimalizuje riziko poškrábání nebo poranění. U širších verzí však občas bývá problém se stažením prstenu přes kloub prstu. Nehodí se proto pro lidi, kteří plánují jeho časté sundávání.

Mírně zaoblený

Spojuje výhody komfortního a půlkulatého typu profilu. Mírně zaoblený profil prstenu nabízí vyváženou kombinaci pohodlí a estetiky. Jeho zaoblené hrany se dobře přizpůsobí tvaru prstu a minimalizují tlak a tření na kůži. Tento profil je vhodný pro ty, kteří chtějí nosit prsten pohodlně po celý den. Díky svému mírně zaoblenému tvaru profil prstenu má omezený prostor pro zdobení.

Plochý se zkosenými hranami

Geometrický tvar s ostře řezanými hranami působí moderně. Plochý profil se zkosenými hranami nabízí více prostoru pro zdobení, proto umožňuje větší variabilitu v designu a personalizaci. Je také oblíbený pro svou unisexovou povahu. Na druhou stranu může být méně pohodlný než jiné tvary prstenu. Někomu však nemusí z dlouhodobého hlediska vyhovovat fakt, že působí netradičně. Pokud preferujete klasický vzhled, bude pro vás lepší zvolit jiný profil.

8. krok - vyberte správnou velikost

Správná velikost je klíčovým faktorem pro pohodlné nošení prstenu. Nejlepší je nechat si změřit velikost prstů u odborníka, který vám pomůže určit přesnou velikost. Jestliže se rozhodnete pro koupi prstenů po internetu, pořiďte si před pořízením prstenu plastový měřič nebo měrné kroužky, díky kterým snadno zjistíte správnou velikost spolu se zvolenou šířkou. Vzhledem k tomu, že prsty jsou různě široké, měřte obvod toho prstu, na kterém hodláte snubní prsten nosit. Jak jsme již psali na začátku tohoto článku, tradičně se nosí na prsteníčku levé ruky. Nicméně se jedná o čistě individuální volbu a záleží jen na vás a vašem partnerovi, kde se rozhodnete své snubní prsteny ve finále nosit. Prsten musí snadno projít přes kloub, i kdyby měl být ve finále na prstu trochu volnější. Počítejte s tím, že šíře prstů se mění. Bývají nateklejší v horkém počasí, během nemoci nebo také v těhotenství.

9. krok - osaďte prsten kamenem

Tento krok se týká spíše žen. Bílý diamant a snubní prsten jdou spolu zkrátka ruku v ruce. Pamatujte však, že výsledná cena šperku se jím rozhodně zvýší a bude výrazně záviset na kvalitě, velikosti a řezu kamene. Pokud máte omezený rozpočet, můžete si místo diamantu nechat do prstenu vsadit levnější zirkon. Vězte však, že zirkon oproti diamantu brzo poznáte i na první pohled, protože začne rychle ztrácet svůj lesk. Kromě nejlepšího přítele ženy, jak bývá diamant právem nazýván, se můžete poohlédnout i po jiných vzácných kamenech jako je blankytně modrý akvamarín, rudý rubín, mechový achát apod.

10. krok - nechte si do prstenu něco vygravírovat

Gravírování je v dnešní době standardem a většinou tato služba bývá již zahrnuta ve finální ceně šperků. Spousta párů si nechává do vnitřní plošky snubních prstenů vyrýt jméno svého partnera společně s datem svatby. Nicméně nemusíte nutně zůstat jen u klasiky. Je libo si nechat vyrýt přezdívku, citát, vzkaz, symbol, část otisku prstu partnera nebo snad něco jiného? Informujte se o daných možnostech u vybraného výrobce.

gravirovani
V dnešní době je gravírování prstenů standartem

Závěr

Jak jde vidět, výběr snubních prstenů je zkrátka věda. Věnujte mu proto dostatek času. Zohledněte nejen cenu, ale také materiál, tvar, velikost a další kritéria. Nezapomeňte také zvážit možnost pojištění prstenů, aby byla vaše investice chráněna před nečekanými událostmi. Ať už si vyberete klasické nebo netradiční prstýnky, důležité je, aby vaše snubní prsteny odrážely vaši jedinečnost a lásku. Jedině tak budou s vámi putovat na cestě životem a být tak důležitou součástí vašeho příběhu.

Vyberte si dokonalý prsten na celý život

Další články v magazínu

Novinky, o kterých musíte vědět

Používáme cookies
Chceme neustále zlepšovat naše produkty a služby. K tomu potřebujeme váš souhlas k práci s cookies. Umožníte nám to? Více zde